Loading...

اخبار > بازدید رئیس محترم دانشگاه المصطفی- کابل از مرکز منطقه‌ای و امضاء تفاهم برای تاسیس شاخه رایسست  چاپ        ارسال به دوست

بازدید رئیس محترم دانشگاه المصطفی- کابل از مرکز منطقه‌ای و امضاء تفاهم برای تاسیس شاخه رایسست


به گزارش اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ، در راستای گسترش تعاملات علمی رایسست و ISC در سطح بین الملل و تقویت نقش و جایگاه بین المللی این دو سازمان، در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ هیئتی از دانشگاه‌ المصطفی واحد کابل از این دو مجموعه بازدید به عمل آوردند. این هیئت مرکب از مقامات دانشگاه جامعه المصطفی العالمیه واحد کابل از جمله حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر سید عبدالحمید ثابت ریاست دانشگاه، حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر احمدی لو مدیر کل فناوری اطلاعات دانشگاه، و آقای دکتر محسنی مدیر کل امور پژوهشی دانشگاه بود. در طی این بازدید جلسه‌ای در محل دفتر ریاست مجموعه برگزار شد که در آن از طرف رایسست و ISC ، دکتر محمدجواد دهقانی رئیس مرکز منطقه ای و سرپرستISC، دکتر محمدرضا صالحی و دکتر منصور حقیقت به ترتیب معاونان پژوهش و فناوری مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی و دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی مشاور ریاست و رئیس اداره همکاری های علمی بین المللی حضور داشتند. در ابتدای این جلسه دکتر دهقانی به ضمن خیر مقدم به مهمانان به معرفی اهداف، وظایف و خدمات این دو مجموعه پرداخت. اعضای هیئت نیز به معرفی خود پرداختند. در ادامه دکتر دهقانی به معرفی مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام پرداخت و ضمن بیان چگونگی تاسیس، برخی از مهمترین پایگاه ها و خدمات این دو را تشریح کرد.
دکتر دهقانی با برشمردن اهداف و ماموریتهای کلان دوسازمان، بر اهمیت تبدیل مرکز منطقه ای به پایگاه تامین منابع اطلاعاتی مورد نیاز کشور به منظور نظام مند کردن هزینه های کشور در رابطه با تامین و خرید پایگاه های اطلاعاتی بین المللی تاکید نموده و آن را یکی از اهداف مهم این سازمان دانست. دهقانی ادامه داد: «هدف نهایی ما این است که رایسست و ISC را به مراکزی برای ثبت نشریات علمی و ارزش گذاری نشریات، دانشگاهها و دانشمندان در سطح منطقه و جهان اسلام تبدیل نمائیم».

دکتر دهقانی در ادامه به چگونگی تاسیس و فعالیت های ISC پرداخت و اظهار کرد: ISC «در سال ۱۳۸۷ و پیرو مصوبه چهارمین نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی و با تایید و همکاری آیسسکو در شیراز تاسیس شد. این پایگاه دارای یک شورای راهبری است که در آن شخصیتها و نمایندگان نهادها و وزارتخانه های مختلف مانند وزیر عتف، معاونان وزارتین و … عضو هستند. ضمناً یک کمیته اجرایی نیز تعریف شده است که اعضای آن از نمایندگان مناطق جغرافیایی مختلف کشورهای اسلامی انتخاب شده اند. ISC یکی از معدود سازمان هایی در کشور است که ساختار اجرایی آن نیز بین المللی است. هدف این پایگاه ارزش گذاری علمی نشریات، دانشمندان و رتبه بندی دانشگاه های کشورهای اسلامی است».
وی گفت: «مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری براساس تفاهم نامه همکاری میان فرهنگستان علوم جهان و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۷۰ تأسیس شده و هدف اصلی این مرکز تأمین مدارک علمی مورد نیاز اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی ایران و کشورهای منطقه است. از جمله فعالیت های مهم مرکز منطقه ای می توان به برقراری نظام مبادله الکترونیکی اطلاعات بین پژوهشگران ایرانی و کشورهای منطقه، تأسیس انواع پایگاه های اطلاعاتی، انتشارگزارش های پژوهشی، نشریات علمی و کتاب های فارسی و غیر فارسی، حمایت از پژوهش های داخلی و منطقه ای در حوزه های علوم و فناوری، برقراری ارتباط و همکاری علمی با بخش های صنعتی، خدماتی و آموزشی برای شناسایی نیازها و تأمین اطلاعات مورد نیاز آنها اشاره کرد».
رییس رایسست تصریح نمود: «این مرکز در حال حاضر بیش از ۸ میلیون مدرک علمی در پایگاه های اطلاعاتی مختلف خود از جمله مقالات نشریات و همایش ها، کتاب ها، گزارش های طرح های تحقیقاتی کاربردی و پایان نامه ها در کلیه حوزه های موضوعی از جمله علوم انسانی، فنی و مهندسی، پزشکی، کشاورزی و … و به زبان های فارسی، عربی و انگلیسی بوده که به صورت الکترونیکی بصورت IP-Based در اختیار اعضای هیأت علمی و دانشجویان این دانشگاه قرار می‌گیرد».

وی افزود: «بر اساس تفاهم نامه همکاری میان مرکز منطقه ای و دانشگاه المصطفی واحد کابل، ضمن ایجاد امکانات مناسب جهت استقرار شاخه مرکز منطقه ای، امکان ارائه خدمات اطلاع رسانی علمی به اعضای هیأت علمی، پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه بدون محدودیت فراهم شده و دسترسی مستقیم به منابع علمی پایگاه های اطلاعاتی مرکز منطقه ای ایجاد خواهد شد».
در ادامه دکتر فلاحتی فومنی رئیس اداره همکاریهای علمی بین المللی رایسست و ISC با اشاره به فعالیت مرکز منطقه ای در سه حوزه کلان، تهیه منابع اطلاعاتی، پردازش منابع اطلاعاتی، تولید پایگاه های اطلاعاتی جامع و در نهایت توزیع اطلاعات در سطح کشور و همچنین کشورهای منطقه ، پایگاه های اطلاعاتی این سازمان و شاخه های ملی و بین المللی آن را پاسخگوی بخش اعظم نیازهای پژوهشی محققان کشور و منطقه دانستند. ایشان سپس با اشاره به نمایه سازی بیش از ۸ میلیون مدرک در حوزه های گوناگون موضوعی و به زبان های مختلف، به تشریح همکاری های گسترده مرکز منطقه ای با کرسی های زبان و ادب فارسی در سراسر جهان و با کشورهای منطقه در زمینه های علمی، پژوهشی و فناوری پرداختند و از امکان هرگونه همکاری دانشگاه المصطفی واحد کابل در این زمینه استقبال نمودند.
در ادامه حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر ثابت ریاست دانشگاه المصطفی واحد کابل به معرفی دانشگاه خود پرداخته و توضیحات کاملی را در خصوص سابقه تاسیس، دانشکده ها و رشته ها، دانشجویان، اعضای هیئت علمی و مجلات علمی آن دانشگاه ارائه کرد.
در حاشیه این جلسه از بخش های مختلف مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) بازدید به عمل آمد.
بنا بر این گزارش، تفاهم نامه تاسیس شاخه مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در دانشگاه المصطفی واحد کابل با هدف تامین نیازهای اطلاعاتی اساتید و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه و در کل افغانستان به امضاء طرفین رسید.


٠٧:٣٧ - 1398/11/19    /    شماره : ١١٠٣٥٣    /    تعداد نمایش : ٧٧٩خروج
درباره ما

به سایت رسمی دانشگاه جامعه المصطفی خوش آمدید

شماره تماس: 0782533382

ایمیل: almustafa.kabul@gmail.com

آدرس

کابل: دهبوری، چهارراهی شهید، نرسیده به شفاخانه الخیر

واحد ها

آموزش

پژوهش

بین الملل