ثبت نام

دیپارتمنت مدیریت آموزشی (ماستری)مقدمه

نیاز جامعه علمی و مدیریت تعلیمی کشور به دستاوردهای مدیریت آموزشی امر کاملاً روشن و آشکار است. تخصص در عرصه مدیریت نهادهای تعلیمی، ارتباط مستقیم با تربیت و تعلیم قوای بشری دارد. به هر میزان که پلان ریزی و مدیریت در نهادهای تعلیمی کشور علمی و متناسب با نیازمندی‌های آن باشد، موفقیت در تربیت قوای بشری متخصص و کارآمد افزایش خواهد یافت. ضرورت مدیریت آموزشی زمانی بخوبی قابل فهم است که توجه داشته باشیم کارآمدی مدیریت در سایر بخش‌ها، به کارآمدی مدیریت در بخش آموزش بستگی دارد. زیرا موفقیت و قدرت هر کشوری به موفقیت نظام آموزشی آن کشور بستگی دارد. نهاد آموزشی مهمترین نهاد در یک نظام و مدیریت آموزشی نیز مهم‌ترین نوع مدیریت در میان انواع مدیریت‌ها است. دانشگاه بین المللی المصطفی-کابل با راه‌اندازی برنامه ماستری مدیریت آموزشی، در نظر دارد مدیران توانمند از لحاظ علمی و کاری به جامعه اسلامی افغانستان تحویل دهد. این برنامه با استفاده از جدیدترین منابع و امکانات و با بهره‌گیری از جدیدترین متد درسی توسط اساتید نخبه و مجرب، سعی در ارائه خدمات علمی به جامعه اسلامی افغانستان دارد.

معرفی رشته مدیریت آموزشی

علوم تربیتی به عنوان یک رشته علمی بین رشته ای، از مهمترین و موثرترین رشته های علمی و دارای گرایشهای مختلف است که مدیریت آموزشی از گرایشهای مهم و اثرگذار آن به شمار می رود. رشته مدیریت آموزشی، نقش اساسی و تعیین کننده بر تعلیم و تربیت سالم نیروهای انسانی جامعه دارد. زیرا آموزش‌هاي سازنده و کاملاً مديريت شده است که انسان را به موفقيت و کاميابي مي‌رساند. از سويي ديگر، مديريت آموزش‌ و پرورش در صورتی موفق و کارآمد است که مبتني بر مباني مستحکم، داراي اهداف مشخص، اصول روشن و روش‌هاي کارآمد باشد که در علم مدیریت آموزشی بیان می گردد. رشته مدیریت آموزشی از رشته های علمی-کاربردی است که می‌تواند با تربیت کادر علمی متخصص و متعهد به توسعه کشور در ابعاد مختلف کمک رساند.

اهداف

مهمترین اهداف رشته مدیریت آموزشی به قرار ذیل است:

 1. تهیه، تدوین و ارائه دروس تخصصی در قلمرو مدیریت آموزشی
 2. تربیت مدیران متخصص در عرصه مدیریت نهادهای تعلیمی افغانستان
 3. کمک به نهادینه سازی تخصص گرایی در عرصه مدیریت نهادهای علمی و تعلیمی افغانستان
 4. قرار دادن یافته ها و تجربه های علمی کشورهای دیگر در اختیار محصلان و نهاد های علمی جمهوری اسلامی افغانستان
 5. به وجود آورد بانک منابع تخصصی مرتبط با علوم تربیتی و مدیریت آموزشی در قالب کتابخانه و تجهیز آن با جدید ترین منابع منتشر شده در این عرصه
 6. توانمند سازی نیروهای مشغول به کار در نهادهای علمی و تعلیمی افغانستان
اهمیت و ضرورت رشته مدیریت آموزشی در افغانستان
 1. متأسفانه ده ها سال جنگ و خشونت، شیرازه های نهاد های تحصیلی و تعلیمی افغانستان را به شدت آسیب زده است. در اثر جنگ ها و خشونت ها عده ای زیادی از مدیران و نیروهای متخصص و با تجربه، کشور را ترک کرده اند و اینک کشور با خلاء نیروهای انسانی متخصص رو به رو است. جبران این خسارتها و کمبودها، نیازمند تربیت مدیران و نیروهای متخصص است و ایجاب می کند که رشته مدیریت آموزشی مورد توجه و اهتمام جدی قرار گیرد.
 2. مدیریت علمی آموزش پرورش کشور، بدون دانش مدیریت آموزشی، غیر ممکن است. لذا برای بالابردن کیفیت مدیریت و آموزش و پرورش در کشور، نیازمند رشته مدیریت آموزشی هستیم.
 3. افزایش جمعیت جوان و مشتاقان علم و دانش در کشور از سرمایه های بسیار بزرگ کشور به شمار می رود. با افزایش محصلان و مشتاقان علم و دانش، نیاز به نهادهای تعلیمی از قبیل مکاتب، موسسات نیمه عالی، پوهنتون ها و سایر مراکز علمی و تعلیمی رو به افزایش است. با افزایش تقاضا در این زمینه، نیاز به تعلیم و تربیت نیروهای متخصص در عرصه مدیریت آموزشی بیشتر احساس می شود.
 4. تربیت نیروهای متخصص در عرصه های مختلف، از جمله در عرصه مدیریت آموزشی، از اساسی ترین راه های ترقی و پیشرفت نهاد های تعلیمی و تحصیلی در سطوح مختلف است. روشن است که ارتقا و بهبود نهادهای تعلیمی از اساسی ترین عوامل ترقی و پیشرفت جامعه به شمار می رود.
 5. رشته مدیریت آموزشی از برنامه‌های علمی-کاربردی است که می‌تواند باتربیت کادر علمی متناسب، مدیریت در سطح کشور، بخصوص در عرصه معارف و تحصیلات عالی کشور را از لحاظ کیفی متحول سازد.
نتایج متوقعه از رشته مدیریت آموزشی

مهمترین نتایجی که از فارغ‌التحصیلان دوره ماستری مدیریت آموزشی، انتظار می رود، عبارتند از:

 1. توان مدیریت علمی نهاد تعلیمی و آموزشی با روش علمی و تخصصی
 2. فعالیت به‌عنوان مشاور مدیریتی و آموزشی در نهادهای تعلیمی دولتی و خصوصی
 3. تدریس در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی و مؤسسات نیمه عالی و انستیتوت‌های آموزشی/li>
 4. توان تحقیق و تدوین مقالات علمی و شرکت در کنفرانس‌های علمی مرتبط با این رشته
 5. توان تهیه و تدوین متون آموزشی مرتبط با مدیریت آموزشی
 6. توان ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلی بالاتر
طول دوره تحصیل

.پروگرام ماستری دانشگاه المصطفی واحد کابل، بدون مدت نوشتن تیزس، چهار سمیستر 16 هفته‌ای است که در مدت دو سال کریدیت‌ها تکمیل گردیده و محصل به نوشتن پایان‌نامه (تزیس) اقدام می‌نماید. مهلت داده‌شده به محصل برای نوشتن پایان‌نامه حداکثر 9 ماه است که غیرقابل تمدید است.

ردیف محور های دروس کریدیت
1 دروس تخصصی با احتساب پایان نامه 40
2 دروس عمومی ندارد
مجموعه دروس 40 کریدت

کریکولم سمستروار

سمستر اول
ردیف عنوان مضمون نوع مضمون تعداد کریدیت
1 فلسفه مدیریت آموزشی از نظر اسلام تخصصی 2
2 روش تحقیق در مدیریت آموزشی تخصصی 2
3 الگوهای تدریس پیشرفته تخصصی 2
4 روانشناسی تربیتی تخصصی 2
5 اصول مدیریت آموزشی تخصصی 2
6 تئوریهای سازمان و مدیریت تخصصی 2
جمع کل کریدت های درسی سمستر 12
سمستر دوم
ردیف عنوان مضمون نوع مضمون تعداد کریدیت
1 تجزیه و تحلیل سیستمها تخصصی 2
2 نظارت و راهنمایی آموزشی تخصصی 2
3 اصول برنامه ریزی آموزشی تخصصی 2
4 تفسیر آیات تربیتی تخصصی 2
5 اصول مدیریت اسلامی تخصصی 2
6 اقتصاد آموزش و پرورش تخصصی 2
جمع کل کریدت های درسی سمستر 12
سمستر سوم
ردیف عنوان مضمون نوع مضمون تعداد کریدیت
1 ارزشیابی آموزشی تخصصی 2
2 رفتار و روابط انسانی سازمانهای آموزشی تخصصی 2
3 کاربرد آمار استنباطی در مدیریت آموزشی تخصصی 2
4 فقه تربیتی تخصصی 2
5 زبان تخصصی تخصصی 2
6 مدیریت منابع انسانی تخصصی 2
جمع کل کریدت های درسی سمستر 12
سمستر چهارم
ردیف عنوان مضمون نوع مضمون تعداد کریدیت
1 تزیس تخصصی 4
جمع کل کریدت های درسی سمستر 4

برای دانلود فایل تکمیل نصاب درسی بالای لینک زیر کلیک نمایید.